بلوغ دختران

نکات خاص در مورد بلوغ دختران

دوره بلوغ برای دختران دوره بسیار مهم و حساسی در زندگی‎شان به شمار می‎رود. آنان با ورود به سن بلوغ شاهد تغییرات زیادی در وضعیت ظاهری، روانی و رفتارهای اجتماعی خود می‎شوند. این دوره با پیدایش صفات ثانویه جنسی شروع می‎شود و تا تکمیل بلوغ جسمانی ادامه می‎یابد. در این دوره تغییرات فیزیکی مهمی در بدن دختران رخ می‎دهد که منجر به ایجاد تغییرات بافت چربی در بدن، رشد سریع استخوان‎ها، بلند شدن قد و بروز تغییرات جنسی و جسمی خواهد شد. زمان شروعنشانه‎های بلوغ در دختران با توجه به نوع تغذیه، آب‎و‎هوای محل

نکات خاص در مورد بلوغ دختران

دوره بلوغ برای دختران دوره بسیار مهم و حساسی در زندگی‎شان به شمار می‎رود. آنان با ورود به سن بلوغ شاهد تغییرات زیادی در وضعیت ظاهری، روانی و رفتارهای اجتماعی خود می‎شوند. این دوره با پیدایش صفات ثانویه جنسی شروع می‎شود و تا تکمیل بلوغ جسمانی ادامه می‎یابد. در این دوره تغییرات فیزیکی مهمی در بدن دختران رخ می‎دهد که منجر به ایجاد تغییرات بافت چربی در بدن، رشد سریع استخوان‎ها، بلند شدن قد و بروز تغییرات جنسی و جسمی خواهد شد. زمان شروعنشانه‎های بلوغ در دختران با توجه به نوع تغذیه، آب‎و‎هوای محلمحل زندگی، شرایط روحی و روانی و مهمتر از همه خصوصیاتی که از والدین خود به ارث می‎برند، متفاوت است.

 *توصیه‎هایی برای دختران نوجوان در دوران بلوغ

در طی دوران بلوغ، تغییرات جنسی و احساسی رخ می‎دهد و شما سئوالات زیادی را خواهید داشت. بنابراین با مادر و خواهر بزرگتر از خود در این رابطه صحبت کنید و نگران نباشید و از این طریق اطلاعاتی را کسب نمایید.

براثر ترشحات هورمونی، فعالیت غدد چربی و عرق نیز در دختران افزایش پیدا می‎کند و ممکن است باعث پیدایش جوش در صورت شود. بنابراین بهداشت جسمی بلوغ در دختران و توجه به نظافت پوست، موجب زیبایی و شادابی می‎شود.

علائم بلوغ در دختران ممکن است در برخی موارد با اضطراب میان آنان همراه شود. در جوامع و خانواده‎هایی که آموزش کافی به نوجوان ارائه نمی‎شود، اولین علامت، ممکن است با احساس بیماری، طرد ‎شدگی و سردرگمی همراه شود. نوجوان گاهی تصور می‎کند که این تغییرات نوعی بیماری است، به ویژه آنکه برخی از دختران در این دوره دستخوش اختلالات خلقی شده، بی‎حوصله، گوشه‎گیر و عصبی می‎شوند. تمام این نشانه‎ها ممکن است نوجوانی را که تجربه و یا اطلاعات کافی درباره دگرگونی‎های بلوغ  ندارد، دچار اضطراب کند. از این رو بسیار ضروری است که از پیش، دختران آگاهی‎های لازم را کسب کرده و اطلاعات کافی در مورد بلوغ داشته باشند.

 ناهنجاری‎های بلوغ

- بلوغ جنسی زودرس در دختران:

سن بلوغ در کشور ما در حال کاهش است.تا حدی که مرحلهتکمیلی آن به زیر 12 سال رسیده است. بلوغ زودرس در دختران 5 برابر شایع‎تر از پسران است. در بلوغ زودرس، هیپوتالاموس به دلایلی زودتر از موعد، شروع به ترشح هورمون می‎کند که مهمترین علت بلوغ زودرس است. یعنی نوجوان بدون هیچ دلیل و بیماری خاصی در سن کم بالغ می‎شود خانواده‎ها باید هوشیار باشند و حتماً فرزند خود را برای یک سری از آزمایشات نزد پزشک متخصص ببرند.

- بلوغ جنسی دیررس در دختران:

تغییرات زیادی در محدوده سنی بلوغ دیررس وجود دارد.  بلوغ دیررس دلایل متفاوتی ممکن است داشته باشد. معمولاً این مسئله در خانواده ارثی است و نیاز به هیچ درمانی ندارد. نوجوان با گذشت زمان به طور طبیعی رشد می‎کند. در صورت عدم ظهور علائم بلوغ تا پایان 16 سالگی باید به پزشک مراجعه کرد.

 گرایشات جنسی دختران در سن بلوغ (خطر جدی در مقطع راهنمایی)

حساس‎ترین دوران زندگی، دوران بلوغ است. این دوران به لحاظ ابعاد جسمانی و روحی و روانی بسیار اهمیت دارد. پرخاشگری یا گوشه‎گیری، ارتباط بد یا خوب با والدین، تأثیرپذیری مستقیم از دوستان، گرایشات جنسی، کنجکاوی و نگاه به رفتارهای والدین تماماً عواملی هستند که در این دوران نمایان می‎شود. کنجکاوی جنسی در این سن و عدم توانایی پاسخ والدین به سئوالات در این زمینه یک هشدار جدی قلمداد می‎شود. دختران در مقاطع راهنمایی در دوران حساسی به سر می‎برند و زمینه گرایشات جنسی و هویت جنسی در این دوره شکل می‎گیرد.

 تربیت مذهبی دختران

یکی از نیازهای مهم و اساسی انسان نیاز به مذهب است. اعتقاد به مذهب، نقش مهمی را در زندگی دختران ایفا می‎کند. زیرا دختران در واقع مادران آینده هستند و وظیفه پرورش کودکان را به عهده دارند. دختر بر اساس ویژگی‎های بیولوژیکی و روانی خود، زودتر آماده پذیرش وظایف و آموزه‎های دینی می‎شود. نقش معنوی مادر در شکل‎دهی نیاز‎های درونی دختر بسیار ارزنده  است و چون دختران زودتر از پسران به بلوغ می‎رسند بنابراین نیاز بیشتری به همدلی و صمیمیت با مادر را دارند. دختری که با نیروی بالای ایمان، پاکدامنی، اتکای به نفس و اخلاق نیکو تربیت شود باعث افتخار خود، خانواده و جامعه است. به همین جهت در پرورش روانی دختران باید در آنان مصونیتی ایجاد کرد تا در برابر نابسامانی‎ها و انحرافات موجود در جامعه شخصیت و هویت خود را از دست ندهند.

 نقش مادران در کاهش عوارض بلوغ دختران (توصیه‎ها)

با توجه به اینکه تغییرات دوران بلوغ در دختران به خاطر شرایط خاص فرهنگی اهمیت ویژه‎ای پیدا می‎کند. بنابراین مادر به عنوان نزدیک‎ترین فرد از نظر عاطفی به فرزندش می‎تواند گذر این دوران را برای او آسان‎تر کند. به همین دلیل توجه به نکات زیر ضروری است:

- سعی کنید با صبر و حوصله به گفته‎های دختر نوجوانتان توجه کرده زیرا او بیش از هر زمان دیگری احتیاج به گوش شنوا دارد تابتواند مسائل و احساسات خود را مطرح کند.

- به کارهای او توجه کنید اما او را زیر ذره‎بین نگذارید.

- دختر نوجوان خود را در تصمیم‎گیری‎ها و بحث‎های خانوادگی شرکت دهید.

 - به او مسئولیت متناسب با سنش بدهید.

- نیاز او را برای بودن در کنار دوستان و همسالان درک کنید.

- هر زمان که او به شما نیاز دارد، سعی کنید به طور حتم در کنارش باشید.

- سعی کنید عشق و محبت خود را به او در نگاه، صدا و رفتارتان نشان دهید و مفهوم واقعی وفاداری و تعهد را به او بیاموزید.

* و اما پدران: نقش پدر هم به اندازه مادر برای نوجوان دختر مهم و با‎ارزش است. در این دوران پدرها نباید در حاشیه باشند، بلکه در این دوران لازم است که پدر با مهربانی و توجه بیشتر با دخترش برخورد کند و سعی کند او هم در کنار مادر تنش‎های دوران بلوغ را به حداقل برساند. همچنانکه مادر سعی می‎کند با نقش حفاظتی خود فرزند را حفظ کند، پدر هم او را به اجتماعی شدن گرایش می‎دهد و حس اعتماد و امنیت را در او پدیدار می‎سازد.­

­­­

 

­­­­

منابع:

1- دانستنی‎های بلوغ ویژه دختران. نویسنده: شعله آتشین. انتشارات: فراین.

2- بلوغ تولدی دیگر. نویسنده: محمود محمدیان. انتشارات: انجمن اولیا و مربیان.

/ 1 نظر / 79 بازدید
اخگری

نویسنده محترم- از اطلاعات مفید شما تشکر می کنمو امیدوارم خداوند متعال باقیات صالحاتی با این عمل برای شما اندوخته باشد