بلوغ پسران

بلوغ مهمترین دوران زندگی

بلوغ یکی از مراحل رشد و نمو است که ویژگی‎های خاص خود را دارد و اگر این خصوصیات شناخته نشود و رفتار و برخورد مناسبی با آنها نداشته باشیم مشکلات فراوانی به بار می‎آورد. بلوغ در واقع همراه شدن رشد جسمانی و عقلانی است، که اگر در مسیر هدایت شده قرار نگیرد آسیب‎پذیری و مخاطرات فراوانی را به وجود می‎آورد. باید با آموزش صحیح و بیان روشن نوجوان را برای یک زندگی سالم و با نشاط همراه با مسئولیت‎پذیری خانوادگی، آماده کنیم.

تغییرات در دوران بلوغ

     بلوغ دوره‎ای جدید در زندگی هر فرد است  و برخورد صحیح والدین به نوجوان کمک می‎کند تا این دوره پرتلاطم را آرام پشت‎سر بگذارد. سلامت جسمی، اخلاقی و روحی نوجوان به چگونگی تربیت او در خانه و محیط اجتماعی بستگی دارد. تغییرات دوران بلوغ در پسران و دختران متفاوت است. در پسران این تغییرات، تحت‎تأثیر هورمون مردانه بروز می‎کند. طول مدت تحولات در پسران طولانی‎تر و در واقع سرعت بلوغ کمتر از دختران است که منجر به بلند‎تر شدن قد پسران در مقایسه با دختران شده و به همین دلیل دوران بلوغ و تکمیل نشانه‎های آن در پسران بیش از دختران طول می‎کشد.

 مهمترین تغییرات روحی دوران بلوغ در پسران

تغییرات روحی و روانی دوران بلوغ در پسران مقدمه دوره بلوغ سرشار از تنش‎های عاطفی و روانی است. نوجوانی که در حال جدا شدن از وابستگی‎های دوره کودکی و ورود به دوره بزرگسالی است با تضادها و کشمکش‎های گوناگون روانی روبه‎رو خواهد شد، آگاهی از این تغییرات سبب می‎شود تا نوجوان با هوشیاری به تحولات محیط پاسخ دهدو دگرگونی‎های درونی خود را کنترل نماید، به گونه‎ای که قادر باشد در شرایط مناسبی از نظر سلامت و استحکام روانی با مشکلات کمتری، دوره نوجوانی را پشت سر بگذارد و مسائل آینده را نیز کنترل کند.

 مهمترین تغییرات روحی در این دوره عبارتند از:

1- رشد ذهنی و عقلی: از سن 12 الی 15 سالگی فکر منطقی، عینی و قدرت استدلال و نتیجه‎گیری در نوجوان شکل می‎گیرد.

2- رشد هیجانی و عاطفی: احساسات و عواطف متعدد وغیرقابلپیش‎بینی در نوجوان وجود دارد که گاه در تضاد بایکدیگر است و سبب نوسانات خلقی و رفتاری زیر می‎شود.

الف)اضطراب: به دلیل پیدایش علائم بلوغ، ترس از شکست درتحصیل، ترس از تنها شدن و از دست دادن دوستان.

ب) خشم: برخورد با موانع و مشکلات، مواجهه شدن با سلب آزادی، سرزنش‎های مکرر، تبعیض در محیط خانه و مدرسه باعث خشم در نوجوان می‎شود.

ج) افسردگی: کاهش علائق درسی و احساس پوچی و بی‎ارزشبودن.

3- رشد اجتماعی: رشد اجتماعی در نوجوان، حضور نوجوان در گروه همسالان و تشکیل این گروه‎ها در جهت کسب استقلال و فرار از تسلط بزرگتر‎هاست. از ویژگی‎های دیگر نوجوان تلاش در جهت کسب محبوبیت است.

 ناهنجاری‎هایبلوغ

- بلوغ زودرس جنسی در پسران:

بلوغ جنسی در سنین قبل از 9 سالگی در پسران به عنوان یک رویداد غیرطبیعی تلقی می‎شود. یکی از علل بلوغ زود‎رس جنسی در پسران، افزایش فعالیت غدد فوق کلیوی است آنچه در این اختلال مهم است معاینه دقیق در بدو تولد و پیگیری‎های بعدی و تشخیص و درمان مناسب و سریع است که از مشکلات اعصاب و روان و اختلالات رفتاری پیشگیری می‎کند.

- بلوغ دیررس در پسران:

بلوغ دیررس در هر دو جنس دیده می‎شود و شیوع آن در پسرها بیشتر است. هر گاه با سن 17 سالگی آثار و نشانه‎های بلوغ در نوجوان ظاهر نشود وی دچار بلوغ دیررس شده است. هر کدام  از بلوغ زودرس و دیررس، عوارضی بر فرد بالغ وارد می‎کند،که می‎توان به احساس حقارت در بلوغ دیررس و اضطراب و نگرانی در بلوغ زودرس اشاره کرد. ولی در حال حاضر این مشکل را می‎توان از طریق تجویز دارو و روان‎درمانی کنترل و از عوارض آن جلوگیری کرد.

 توصیه‎هایی به خانوادهها به خصوص(پدران)

والدین پیش از بلوغ و در هنگام بلوغ موظف به انجام تکالیفی هستند؛ آنها باید  فرزندان خود را پیش از بلوغ، برای این اتفاق مهم آماده کنند. نوجوانان در این مرحله کج‎خلق و پرخاشگر می‎شوند و اختلالاتی در خواب آنها به وجود می‎آید. کم‎خوری یا پر‎خوری یکی دیگر از نشانه‎های این دوره است. در پسران گرایش شدید به عملیات قهرمانانه زیاد می‎بینیم. اضطراب و حساسیت بیش از حد در این دوره دیده می‎شود. بدیهی است که نقش پدران برای آگاهی دادن به نوجوان پسرشان، ضروری است. پدر باید همگام با نوجوان خود گام بردارد تا بتواند این دوران را با آرامش سپری کند. بنابر این توجه به نکات زیر ضروری است:

- با محبت و آرامش با آنها برخورد کنید.

- در جریان بلوغ رعایت بهداشت را به او آموزش دهید.

- نوجوان خود را درک کنید و در صورت امکان در برابر ناآرامی‎ها و مخالفت‎های او سکوت کنید.

- در کنار او باشید نه در مقابل او.

- در مورد مسائل مختلف با او مشورت کنید و نظر او را جویا شوید.

- هدایت و راهنمایی نوجوان برای انتخاب دوست مناسب.

 - ایجاد سرگرمی‎های مناسب در خارج از منزل.

 - کمک به ایجاد اعتماد به نفس، به نحوی که نوجوان توان تجزیه و تحلیل شرایط و شهامت«نه» گفتن را داشته باشد.

 گرایشات مذهبی نوجوان

خانواده نهاد اجتماعی و نیز اولین محیط پرورشی است که زمینه شکوفایی فرد را فراهم می‎سازد. در واقع یکی از وظایف اساسی خانواده آماده ساختن فرد برای زندگی اجتماعی است و پدر و مادر اولین کسانی هستند که زیر بنای شخصیت سالم  نوجوان را پی‎ریزی می‎کنند.

یکی از ویژگی‎های خاص دوره نوجوانی گرایش‎های مذهبی آنان است، که در همین دوران شکل می‎گیرد و عملکرد خانواده می‎تواند در رشد بهنجار یا نابهنجار این ویژگی نقش داشته باشد. هر چه سطح عملکرد خانواده بالاتر باشد، گرایش مذهبی نوجوان بیشتر خواهد شد.که این میزان گرایش در دو جنس (دختروپسر) یکسان است.

/ 1 نظر / 54 بازدید
مونوبلاگ

قوي ترين سيستم وبلاگدهي رايگان ايراني راه اندازي شد!! با ساخت وبلاگ در سيستم مونوبلاگ به صورت رايگان در صفحه اول گوگل قرار خواهيد گرفت و بازديد فوق العاده بالايي خواهيد داشت.... همين حالا به جمع مونوبلاگي ها بپيونديد براي ثبت وبلاگ به آدرس زير مراجعه کنيد www.monoblog.ir