ارتباط همسران

تغییر و تحول و رشد

اگر همسران به تدریج در خود تغییر به وجود نیاورند، به مرور زمان زندگی برای آنان یکنواخت و خسته کننده می‎شود. شاد و سرزنده بودن عنصر اصلی در زندگی است. اگر برای مدت زمانی طولانی هیچ تغییر و تحولی نداشته باشید عاقبت از علاقه‎ای که به یکدیگر داشته‎اید کاسته خواهد شد. حتی اگر از تمام امور زندگی خود شاد هستید و از آن لذت می‎برید، بهتر است هر از چند گاهی نوع شادیتان را تغییر دهید و جریان عادی را از بین ببرید. خلاصه اینکه آنچه علاقه را در زندگی مشترک زنده نگه می‎دارد، پیشرفت و رشد در عشق ورزیدن به همسر است.

برای ایجاد رابطه بهتر و مؤثر با همسر چه باید کرد؟

کیفیت رابطه زناشویی هر کسی، نتیجه‎ی باور‎ها،اندیشه‎هاو رفتار و کردار خویش بوده و به تصمیمات وعملکرد گذشته‎اشمربوط می‎شود. به عبارت دیگر، رابطه‎ی زناشویی مطلوب یا نامطلوب هر کسی، چه از زندگی مشترک راضی باشد و چه ناراضی، بازتاب باور‎ها، اندیشه‎ها و واکنش رفتارها، از ازدواج خویش است. مهارت‎های ضروری برای داشتن زندگی زناشویی موفق، یاد گرفتنی است. به طوری که زوج‎ها با کسب آگاهی و مهارت‎های لازم می‎توانند زندگی مثبت و د‎لنشینی به وجود آورند. برای داشتن زندگی مشترک خوب و متفاوت و متعهدانه لازم است از خود بپرسیم: «چه کارهایی می‎توانیم انجام دهیم؟» باید بدانیم در زندگی چه نقشی داریم؛ هر کسی باید خود را موظف کند که:

 « من متعهد هستم یک زندگی مشترک خوب و رضایت‎بخش بسازم! »

راههای تداوم زندگی زن و شوهر

اصولاً در هر زندگی عشق و محبت از ستون‎های اصلی نظام خانواده است که در بعضی خانواده‎ها بعد از مدتی که از زمان ازدواج می‎گذرد، دچار مسائل و مشکلاتی می‎شوند که اگر به آن توجه اساسی نشود به مرور باعث از هم پاشیدن زندگی خانوادگی می‎شود. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی راهکارهای زیر اثر بخش است:

1- درک صحیح زن و شوهر از یکدیگر:

زوجین با درک صحیح از یکدیگر و توجه به این موضوع که می‎خواهم مثل من فکر کنی و یا مثل خواهر و برادرمباشی،خود‎داری کنند و همدیگر را با تمام احساسات و خصوصیات منحصر به فرد مورد پذیرش قرار دهند.  

2عدم استفاده از کلمات منفی:

در زندگی اموری همچون، طعنه‎زدن، تحقیرکردن، مقایسهکردن در زندگی، محیط شاد و صمیمی خانواده را به کانون خصومت و دشمنی تبدیل می‎کند.

3-  ابراز محبت به یکدیگر:

از عواملی که شادی و علاقه زوجین را بیشتر می‎کند، ابراز علاقه به یکدیگر است که این کار نباید فقط ویژه دوران نامزدی و اوایل زندگی باشد.

4- به جای متهم کردن باید سئوال پرسید:

زوجین باید به جای پیش داوری از یکدیگر، سئوال کنند که به چه علت این کار را انجام داده‎ای و در این موقع پاسخ‎های طرف مقابل نه تنها ما را از شک خارجمی‎کند، بلکه بسیاری از مشکلات را نیز حل خواهد کرد.

5- صبر و حوصله در برخورد با مسائل:

هر یک از زوجین باید در برخورد با مشکلات زندگی صبر و حوصله به خرج دهند و بدون شتاب‎زدگی، آن مسائل را با همسر خود حل کنند.

6- تنوع داشتن در زندگی:

گاهی همسران زندگی برایشان یکنواخت و خسته کننده می‎شود. در این مواقع وظیفه هریک از زوجین است که با ترتیب دادن برنامه‎های تفریحی و مهمانی همسر خود را از بی‎حوصلگی رهایی دهد.

7- یادآوری خاطرات شاد دوران زندگی:

زوجین باید گاهی خاطرات خوبی را که در همان اوایل زندگی داشته‎اند را خاطر نشان کنند تا همیشه تازه بودن رابطه در زندگی آنها را تداوم ببخشد.

8- عدم وجود قانون خشک در محیط خانه:

زوجینی که انعطاف‎پذیر بوده و نمی‎خواهند که حرف،حرف خودشان باشد، بیشتر می‎توانند کانون گرم خانوادهرامستحکمکنند.

نیاز به ارزش‌ها در زندگی

ارزش‎ها در زندگی هویت نهایی و مرزهای محافظ در زندگی زناشویی است. ارزش‎ها  شکل و هویت خاصی به زندگی زناشویی می‎دهد که عبارتند از:

ارزش اول (خداپرستی): وقتی خدا‎پرستی اصل جهت دهنده ما در زندگی باشد، همیشه خود را با مشیت او تطبیق می‎دهیم.  وقتی که اوضاع زندگیمان نابسامان شود و وقتی که در زندگی مستلزم این باشیم که باید تغییراتی در خود ایجاد کنیم و این تغییرات به نظر ما غیرمنصفانه باشد، در این‎جا اگر بدانیم که این خداست که باید سرانجام کارها را به او بسپاریم و به دعوت متعالی او برای رشد پاسخ دهیم، ناخودآگاه رفتارمان تغییر خواهد کرد.

« اگر روابط زن و مرد براساس روابط ایمانی استوار باشد. زمینه‎ای برای آسایش و زندگی سعادتمندانه فراهم خواهد بود».

ارزش دوم (صداقت): ما به صداقت کامل معتقدیم. ولی صداقت باید همپای سایر ارزش‎هایی مثل: عشق و تعهد و گذشت باشد..

ارزش سوم (وفاداری):  وفاداری یعنی اعتماد ورزیدن در همة مراحل زندگی است. به همسر خود وفادار باشید و همیشه او را حمایت کنید. همسر وفادار کسی است که شما به او اعتماد می‎کنید و به او متکی هستید و یقین دارید که با او به آرامش می‎رسید. « این تصویر زیبایی از وفاداری است».

ارزش چهارم (عشق به همسر):عشقی که به ازدواج منتهی شود، نامش مهرورزی است. مهرورزی در زندگیعشقی است که  هر یک از زوجین رفاه دیگری را طلب کند و بخواهد او را خشنودسازد.

نتیجه‎گیری: با یادگیری کامل رموز موفقیت در عشق و علاقه و ممارست در گذشت و بخشش، نه تنها می‎توانیم زندگی سرشار از عشق و محبت برای خود به وجود بیاوریم بلکه می‎توانیم در زندگی روزمره به صلح و آرامش و کامیابی نزدیک شویم.

 
 * برای با هم ماندن تلاش کنید و همراه یکدیگر زندگی‎تان را زیبا کنید. *

 

/ 1 نظر / 117 بازدید