بازنشستگی

تعریف سالمندی و بازنشستگی

بازنشستگی عبارت از حالتی است که افراد با داشتن شرط معینی از سن و دارا شدن سنوات معینی از خدمت، طبق قانون و به موجب حکم مقام صلاحیت‎دار، احراز می‎کند و ضمن خاتمه یافتن حالت اشتغال، وی مادام‎العمر مستحق دریافت حقوق بازنشستگی می‌گردد.

 اهداف فرد برای دوران بازنشستگی

هر فرد اهداف خود را برای زمان بازنشستگی باید مشخص کند. اهدافی نظیر:

 * زمان مورد نظر برای آغاز دوران بازنشستگی

* میزان هزینه‌های فرد یا خانواده در زمان بازنشستگی

* نحوه صرف اوقات و فعالیت‌های فرد یا خانواده در زمان بازنشستگی.

آنچه که بیش از همه موارد اهمیت دارد زمان آغاز دوران بازنشستگی است. در بسیاری از موارد فرد، زمان بازنشستگی خود را انتخاب می‌کند و یا از آن اطلاع دارد، بطور مثال کارکنان بعضی از سازمان‎ها پس از طی دوران خاصی از خدمت و یا در سن خاصی بازنشسته خواهند شد. هزینه‌های دوران بازنشستگی از جمله مواردی است که ذهن بسیاری را به  خود جلب می‌کند و افرادی سعی می‌کنند تا با افزایش محل‌های درآمد خود، نحوه زندگی خود را به همان شکل سابق ادامه دهند و گروهی سعی می‌کنند تا تغییر شکل زندگی خود و کاهش هزینه‌ها، خود را با درآمدهای بازنشستگی خود تطبیق دهند. بسیاری از افراد برای خود برنامه‎ریزی کرده‌اند که در زمان بازنشستگی به‌عنوان یک توریست به دور دنیا سفر کنند و یا عده‎ای تصمیم می‌گیرند که به شهر و یا کشور محل تولد خود بازگردند و یا از شهرهای بزرگ به مناطق غیرشهری که آرام‎تر است تغییر مکان دهند.

8 راز برای گذراندن دوران بازنشستگی شاد

1- تاریخ بازنشستگی خودتان را مشخص کنید: بهترین دوران بازنشستگی برای افراد زمانی است که هم از نظر جسمی و هم از نظر مالی آمادگی پذیرفتن این امر را داشته باشند. اما

کارمندانی که به اجبار با دوران بازنشستگی مواجه می‎شوند می‎توانند با اشتغال به کار نیمه وقت دوباره شرایط قبل از بازنشستگی را بازسازی کنند و بعد از آن طبق برنامه‎ریزی تاریخ بازنشستگی را دوباره مشخص کرد و با برنامه قبلی دست از کار بکشند. 

2- برنامهریزی برای هزینهها: بسیاری از ما این نکته را با پس‎انداز کردن اشتباه می‎گیریم حال آنکه بهترین راه برای تضمین آینده و بهبود کیفیت زندگی در دوران بازشستگی به جریان انداختن این پس‌انداز در این دوران مهم زندگی است به گونه‎ای که این پس‌انداز در دوران بازنشستگی شما سرمایه مولد باشد یعنی اصل پول کاسته نشود بلکه برای شما درآمد حاصل کند و شما از آن درآمد هزینه کنید، به این ترتیب آرامش و روحیه‎ای بسیار مناسب را برای بازنشستگی خودتان تامین کرده‎اید و کیفیت زندگی را به بالاترین سطح روانی رسانده‎اید.

3- سلامتی کامل: زندگی روزانه و مسئولیت‎های زندگی ما باعث شده که تا قبل از بازنشستگی زیاد به سلامتی خود اهمیت ندهیم. این غفلت در آینده برای‎مان بسیار گران تمام خواهد شد. با نرمش‎های روزانه بدن و ذهن خودتان را پرورش دهید تا در دوران بازنشستگی بتواند بیشترین بهره را از هر دوی آنها (جسم و ذهن) بگیرید.

4- حمایت از همسر: وقتی زوجین هر دو با هم بازنشسته می‎شوند ناگهان با تغییری بسیار مهم در زندگی خود مواجه خواهند شد اما برای این زمان هم برنامه‎ریزی کنید و روزانه چند ساعت را با دوستان و فرزندان‎تان باشید و به همسر خود اجازه دهید با اشتیاق بیشتری در کنار شما باشد.

 5- دوستان و همکاران: پس از بازنشستگی حفظ ارتباط با آن دسته از همکاران که هنوز مشغول به کار هستند زیاد هم ساده نخواهد بود. بنابراین سعی کنید بیرون از محیط کار هم دوستانی داشته باشید تا در دوران بازنشستگی یکباره رفقای صمیمی را از دست ندهید و احساس تنهایی نکنید.

6- کاری انجام دهید: می‎توانید در این دوران مهارت‎های تازه‎ای کسب کنید به گونه‎ای که حتی ادامه تحصیل بدهید هرگز یک‎باره دست از کار نکشید و از فعالیت روزانه خود نکاهید.

7-  چالشهای جدید: کسانی‎که بدون در نظر گرفتن شرایط و توانایی‎هایشان برای دوران زندگی خود برنامه‎ریزی می‎کنند و اهدافی را برای خودشان مشخص می‎کنند که نمی‎توانند به اهداف مورد نظر برسند بنابراین کیفیت زندگی خودشان را در دوران بازنشستگی دست خوش ناملایماتی می‎کنند. افرادی که با توجه به توانایی‎ها و امکانات خودشان برای دوران زندگی و بازنشستگی خودشان برنامه‎ریزی کنند با هر موفقیت و بالا رفتن از پله‎های ترقی، امیدوار‎تر و شاداب‎تر به زندگی خود ادامه می‎دهند.

8- انتقال تجربیات به نسل بعدی: احساس پوچی مهم‎ترینعامل برای از بین بردن روحیه افراد بازنشسته است که همین امر باعث می‎شود زندگی مشکلی را برای خود دست و پا کنند بنابراین با اشتغال دوباره و فهمیدن اینکه می‎توانند نسل آینده را متوجه تجربیات خود کنند باعث دلگرمی و بهبود کیفیت زندگی آنهاست.

9- نقش خانواده: خانواده افراد بازنشسته باید با بردباری، عطوفت و مهربانی موقعیت بازنشسته را درک کنند و در انتظارات خود نسبت به او تجدید‎ نظر کنند و متناسب با نقش جدید و وضعیت اقتصادی، روحی و روانی، جسمانی و اجتماعی از آنان انتظار داشتهباشند.

در آخر می‎توان یادآور شد که: هرگز نسبت به بازنشستگی بی‎تفاوت نباشیم چون در واقع تولد دیگری است که در زندگی ما اتفاق خواهد افتاد. اگر برای آینده این کودک متولد شده برنامه‎ای نداشته باشیم نباید انتظار داشته باشیم به سلامت رشد کند با برنامه‎ریزی دقیق برای ایندوران بسیار مهم در طول زندگی خودمان می‎توانیم سلامتی روانی جامعه آینده و نسل بعدی را تضمین کنیم.

 مقام معظم رهبری: اگر در محیط بازنشستگی و در

میان بازنشستگان شور، امید، علاقه به کار و شوق به مفید

بودن و رضایتمندی وجود داشته باشد، اثر این امر مستقیماً

بر روی شاغلین منعکس می‎شود.

 

 منابع

http://emadezzati.blogsky.com

http://www.mums.ac.ir

http://www.3noqte.com

http://daneshnameh.roshd.ir

http://www.daneshju.ir

http://fa.wikipedia.org

/ 0 نظر / 45 بازدید