بهداشت روان

تعریف بهداشت روان

بهداشت روان علمی است برای بهتر زیستن و رفاه اجتماعی، که تمام زوایای زندگی از اولین لحظات حیات تا مرگ، اعم از نوزادی، کودکی، نوجوانی، تا بزرگسالی و پیری را در بر می‎گیرد. بهداشت روانی دانش و هنری است که به افراد کمک می‎کند تا با ایجاد روش‎هایی صحیح از لحاظ روانی و عاطفی بتواند با محیط خود سازگاری نموده و راه‎حل‎های مطلوب‎تری را برای مشکلاتشان انتخاب کنندد .

 روشهای حفظ بهداشت روان

برای داشتن روح و روانی سالم و تندرست لازم است که انسان به مقررات و قوانینی که برای نگهداری و حفظ این سلامتی لازم و ضروری است توجه داشته و آنها را رعایت نمایند. یکی از روش‎های حفظ بهداشت روانی، پذیرش هیجان و احساسات است مثل: شادی، ترس،خشم و غم که عمده‎ترین هیجان‎های طبیعی انسان است که باید به صورت کنترل شده و بجا ابراز شود.

 نقش معنویت در بهداشت روان

امروزه علم ثابت کرده است که روان و جسم آدمی ارتباط نزدیکی با هم دارند. به صورتی که بسیاری از تغییرات جسمی باعث تغییر حالت‎های روانی می‎شود و حالت‎های روانی معمولاً با نشانه‎های جسمانی همراه است. به همین خاطر گفته می‎شود «روان سالم در جسم سالم است».

رفتارهایی از قبیل توکل به خدا، دعا، زیارت و... که می‎توانند از طریق ایجاد امید و تشویق به نگرش‎های مثبت، موجب آرامش درونی فرد شوند.

داشتن معنا و هدف در زندگی، احساس تعلق داشتن به منبعی والا، امیدواری به کمک و یاری خداوند در شرایط مشکل‎زای زندگی، برخورداری از حمایت‎های اجتماعی و معنوی و... همگی از جمله منابعی هستند که افراد مذهبی با برخورداری از آنها می‎توانند در مواجهه با حوادث و فشارهای زندگی، آسیب‎های کمتری را متحمل شوند. مذهب می‎تواند نقش مؤثری در کاهش استرس داشته باشد. و سبب کاهش مشکلات روانی شود. بین مذهبی بودن و معنادار بودن زندگی و سلامت روانی ارتباط نزدیکی وجود دارد. از آن‎جایی که باور و اعتقاد ما مسلمانان براین است که دین اسلام به عنوان یک ایدئولوژی، کامل‎ترین و سلامت ‎سازترین سبک زندگی بشریت است و احکام و دستورات آن حوزه‎های وسیع اخلاقی، بین‎فردی، بهداشتی و اجتماعی را در بر می‎گیرد، لذا بکارگیری باورهای مذهبی و تقویت آن در سلامت روان یک ضرورت اساسی است.

 اهمیت خانواده در بهداشت روان

یکی از مهمترین عوامل رشد و ایجاد بهداشت روانی و سلامت جامعه، نقش خانواده است. بی‎شک خانواده در تأمین بهداشت روانی و پیشگیری از آشفتگی‎های رفتاری نقش عمده‎ای دارد. متخصصان بهداشت روانی براین عقیده‎اند که در خانواده وضع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی همه برروی سلامت افراد خانواده مؤثر است. عدم سلامت روانی خانواده، جامعه را نیز تحت تأثیر قرار می‎دهد. افراد، پیوند میان خانواده و اجتماع هستند. افراد پرورش یافته در خانواده، وارد اجتماع می‎شوند، به همین دلیل سلامت یک جامعه به سلامت خانواده‎های آنان وابسته است. «انسان‎های سالم، موفق، فعال و کارآمد جامعه از خانواده‎های سالم بیرون می‎آیند و انسان‎های ناموفق، پرورش یافته خانواده‎های نامتعادل هستند.

 تأثیر رسانه‎های گروهی و فن‎آوری بر بهداشت روان

امروزه تأثیر رسانه‎های گروهی و فن‎آوری را بر بهداشت‎روان نمی‎توان دست‎کم گرفت. رسانه‎ها فقط وسیله سرگرمی نیستند، بلکه در بسیاری از جنبه‎های فعالیت اجتماعی و فردی ما نقش دارند. گسترش و توسعه‎ی وسایل ارتباطی در زندگی انسان‎ها به حدی است که عصر کنونی را عصر «ارتباطات» نامیده‎اند.

از بین رسانه های جمعی و فن آوری های جدید، تلویزیون  ورایانه بیشترین نفوذ را بر ذهن افراد، خصوصاً کودکان و نوجوانان داشته و برای خانواده‎ها و جامعه مسائلی را ایجاد کرده است. رسانه‎ها، الگوهایی را به افراد یک جامعه می‎آموزد و اگر این الگوها مغایر با معیارهای سلامتی یا عقیدتی یا رفتار یک جامعه باشد، نه تنها در کوتاه مدت شکل دهنده شخصیت و رفتار افراد به ویژه کودکان و نوجوانان هستند؛ بلکه در دراز مدت نیز اثرات سوئی دارد که بر بهداشت روانی افراد اثر می‎گذارد.

 تأثیر ورزش در بهداشت روان

اهمیت ورزش برای افراد و جوامع، امری بدیهی و مسلم است. از این رو از جنبه‎های علمی مورد برسی‎های عمیق و گسترده قرار گرفته و به رابطه آن با بهداشت روانی توجه خاص شده است. در زمان ما، تحقیقات بسیاری نشان داده است که ورزش علاوه بر اینکه ابزار ارزشمندی برای سلامتی جسمانی است، رابطه نزدیکی با سلامتی روانی و به ویژه پیشگیری از بروز ناهنجاری‎های روانی دارد. ورزش از اضطراب می‎کاهد، اعتماد به نفس را افزایش می‎دهد و خودپنداری مثبت را تقویت می‎کند. ورزش (به ویژه در سنین کودکی و نوجوانی) بسیار لذت بخش و آرامش‎دهنده است. ورزش سبب اجتماعی شدن، ایجاد کفایت و مهارت، سهولت در دوست‎یابی و ارتباط با دیگران می‎شود.

بنابراین لازم است که افراد برای به دست آوردن توانایی‎های فردی و اجتماعی خود به ورزش روی آورند. در نظر داشته باشید که افراد جامعه‎ای که از راه ورزش، موفق به کسب مهارت‎های فردی و اجتماعی می‎شوند در زندگی موفق‎ترند و آن جامعه‎ سالم و پویاست.

 اهداف بهداشت روان

به طور کلی اهداف بهداشت روانی دارای چهار هدف اصلی است:

1- خدماتی: ارائه خدمات در جهت، تأمین سلامت فکر و روان افراد جامعه، پیشگیری از ابتلا به اختلالات روانی، بیمار‎یابی، درمان سریع و کمک‎های مشاوره‎ای به افرادی که دچار مشکل شده‎اند.

2- آموزشی: آموزش بهداشت روانی به افرادی که با بیماران سروکار دارند و همچنین آموزش بهداشت روانی برای همه افراد.

3- پژوهشی: شامل تحقیقات در زمینه علل و نحوه شروع و درمان اختلالات روانی، اعتیاد و انواع انحرافات اجتماعی بوده که جایگاه این پژوهش  می‎تواند در مدارس و دانشگاه‎ها باشد.

4- طرح و برنامه‎ریزی بهداشتی: برنامه‎ریزی درباره‎ی ایجاد گسترش مراکز روان‎پزشکی منطقه‎ای و مراکز ارائه خدمات روان‎پزشکی و ایجاد هماهنگی بین برنامه‎های درمانی، آموزشی و پژوهشی است.

 

/ 1 نظر / 47 بازدید
طراحي سايت

طراحي سايت به صورت حرفه ايي دوست عزيز اگه دوست داري سايت داشته باشي ما ميتونيم با کمترين قيمت ممکن براي شما هر نوع سايت با موضوع دلخواه ايجاد کنيم و يا ميتونيم وبت رو به سايت تبديل کنيم . ساخت انواع سايت هاي : خبري تفريحي ورزشي چت روم فروشگاهي دانلود و... راهاي تماس : Mail : MrDarvishi[at]Yahoo.com iD Yahoo : MrDarvishi 09175519630