نوجوان و اینترنت

آسیب‎های اینترنت در نوجوانی

     با توجه به این که اینترنت، غیر از جنبه‎های سود‎مند آن،می‎تواند بسیار آسیب‎زا هم باشد. این آسیب‎زایی گروه‎های سنی خاصی را هم تهدید می‎کند. بنا‎بر‎این، قشر نوجوان در معرض تهدیدات جدی قرار می‎گیرد. در دوران نوجوانی هیجا‎نات و احساسات به گونه‎ای است که گاه عقل را تحت‎الشعاع قرار می‎دهد. بدین ترتیب یکی از وسایلی که امروزه در فضای خانه مشکل آفرینی می‎کند و حتی با‎عث کدورت بین روابط والدین و فرزندان می‎شود، بهره‎گیری نامناسب از اینترنت است. که گاه زمینه ضعف تحصیلی یا افت تحصیلی را فراهم می‎نماید. از دیگر آسیب‎های اینترنتی عبارتند از:

1) اعتیاد بهاینترنت: امروزه در جهان عده زیادی هستند که به تماشای تلویزیون واینترنت و بازی‎های رایانه‎ای وابسته‎اند.

2) افسردگی و انزوای اجتماعی: جاذبه اینترنت باعث شده تا بسیاری از نوجوانان به جای تعامل با همسالان وخانواده، کامپیوتر را انتخاب کنند، که این امر منجر به ایجاداحساس سر‎در‎گمی و تنهایی و بطور کلی کاهش سلامت روانی می‎شود.

3) تاثیرات منفی بر اخلاق و رفتار: استفاده کنترل نشده ازکامپیوتر نوجوان را در معرض خطرات مضر بر رویاخلاق و رفتار آنها قرار می‎دهد.اشخاصی که از اینترنت بیشتر استفاده می‎کنند، دوستی‎ها را کمتر حفظ کرده و زمان کمتری را با خانواده سپری می‎کنند، و منزوی می‎شوند.

4) مشکلات فیزیکی: شامل مشکلات بینایی، صدمات سیستم اسکلتی در نواحی گردن و مچ و عدم توجه به مسایل بهداشتی و سلامتی، فشار‎های عصبی، کم شدن فعالیت‎کلی بدن و مشکلات تنفسی.

5- آسیب‎های فکری: با ورود اینترنت و رایا‎نه به درون خانواده‎ها، بین والدین و فرزندان جدایی فکری و عاطفی رخ می‎دهد، که درصد بالایی از نوجوانان از اینترنت برای فعالیت‎هایی نظیر: دوست‎یابی، بازی و صحبت با دیگران استفاده می‎کنند.

شیوه‎های نادرست مقابله

نخستین واکنش والدین، منع استفاده از کامپیوتر و اینترنت است. ازنظر روانشناسان این حرکت نا‎درسترین گزینه بوده و خود عاملی در جهت گرایش بیشتر فرزندان به استفاده از اینترنت به صورت مخفیانه ونامناسب است.

دومین واکنش والدین، وارد مرحله حاد می‎شود که با رفتار‎هایی چون: تنبیه بدنی و لفظی، مراجعه به مدرسه،منع ارتباط با دوستان،از والدین سر می‎زند که تردیدی نیست که این رفتار‎های نا‎مناسب نتیجه‎ای کاملاًعکس دارد.

چه باید کرد ؟

       با رعا‎یت نکاتی هنگام استفاده از کا‎مپیوترمی‎توان مطمئن شد که استفاده از کامپیوتر زندگی کودک را در حال و آینده بهبود می‎بخشد. از آنجاییکه کامپیوتر در همه جای زندگی حاضراست، مهم است که بفهمیم چگونه این تکنولوژی می‎تواند رشد و تکامل کودک و نو‎جوان را بهبود بخشد و یا منحرف کند. رفتار صحیح والدین و اتخاذ سیاست‎هایی خاص، بهترین گزینه جهت تصحیح رفتارنوجواناست.

نتیجه گیری وپیشنهاد:

      با توجه به اینکه در سال‎های اخیر کامپیوتر و اینترنت به تدریج جای تلویزیون را گرفته است و احتمال می‎رود در آینده‎ای نزدیک نقش عمده‎تری را در زندگی نوجوان داشته باشد.

 توجه به پیشنهاد‎های زیر کمک کننده است:

-آشنا کردن والدین با کامپیوتر وگذراندن دوره‎های آموزشی در این زمینه.

- به دقت، اما به دور از تحمیل و اجبار از عملکرد فرزندمان آگاه شویم،به این ترتیب که از او بخواهیم هنگام مراجعه به سایت‎ها ما را از نحوه‎ی مراجعه آگاه کند. (در حقیقت نوعی سیاست بی‎اطلاعی در پیش بگیریم).

 - به فرزند خود بیاموزیم که همه افراد شایسته برقراری ارتباط حتی به صورت اینترنتی نبوده و این نکته رابرای فرزندمان روشن کنیم که در اختیار قرار دادن اطلاعات شخصی و خانوادگی باعث کاهش امنیت موقعیت خانواده می‎شود.

- محدود کردن زمان استفاده از کامپیوتر

- به محل قرار دادن کامپیوتر در خانه دقت کنیم. بهتر است کامپیوتر در مکانی قرار گیرد که بتوانیم فرزندانمان را تحت نظر داشته باشیم.

- تشویق کودکان به تعامل با خانواده، به جای استفاده بیش از حد از کامپیوتر.

- از محتوای فیلم‎ها و سی‎دی‎هایی که در منزل آورده می‎شود آگاه شویم.

- دلیل نادرست بودن بازدید از سایت‎های غیرمجازرا برای فرزندانمان توضیح دهیم.

- باید محدودیت‎ها برای فرزندان مشخص شود. خانواده‎ها باید دقیقاً در مورد اینکه چه چیز‎هایی مناسب و چه چیز‎هایی نامناسب است تصمیم‎گیری کرده و در این کار فرزندان خود را مشارکت دهند.

- برای توافق بر سر استفاده از کامپیوتر خانگی بهتر است که برخی قوانین در این رابطه وضع شود،نوجوان باید بداند هرگز کلمه عبور، شماره تلفن و آدرس خود را افشا نکند و همچنین اطلاعاتی را که هویت خودش یا خانواده را آشکار می‎کند ارسال نکند.

 نقش مدارس در استفاده از اینترنت

        تنها نمی‎توان از والدین انتظار داشت که راهنمای فرزندانشان دراستفاده از اینترنت باشند.بلکه در مدارس نیز لازم است به دانش آموزان نحوه استفاده از اینترنت را آموزش دهند. و به آنان هشدار دهند که به هر کس و هر مطلبی در اینترنت اعتماد نکنند. چرا که از شواهد موجود پیداست که کودکان و نوجوانان به دلیل نبودن آموزش‎های لازم در برابر اینترنت آسیب‎پذیری بالایی دارند.

 و در پایان:

       آنچه روان‎شناسان به آن تاَکید دارند، کنترل رفتار نوجوان به صورت نا‎محسوس و به دور از هر گونه عصبانیت و مشاجره است.

 

/ 0 نظر / 68 بازدید